SİZDE HATA FOBİSİ YAŞIYOR OLABİLİRSİNİZ! MUTLAKA OKUYUN!

HATA YAPMAKTAN KORKMAYIN

Insanlar hata yapmaktan korktuğu için birçok kazanılması mümkün olan hayat tecrübesini kaçırmakta. Herşeyin en iyisini bekleyen mükemmelliyetçi kişilerin algısı takıntıyı besler. Oysa ki hata yapmak hatayı farketmek ve ders çıkarmak sizin gelecekte daha iyi bir hareketi tercih etmenizi sağlar.

HATA YAPMANIN NEDENLERİ

Insan olmak! Her insan hatayla tecrübe kazanır. Heyecanlanmak, tecrübesizlik, acele davranmak, ayrıntılı düşünmemek, zamana yaymamak.

HATADAN DERS ÇIKARMAK

Yapılmış olan hatanın üzerinde düşünmek, tecrübeli olan biriyle konuyu tartışmak ve durumu sorgulamak bize çok büyük bir tecrübe sağlar, tekrar yapılmaması için gereken adımları belirlemek gerekir.

POZİTİF BAKABİLMEK

Hatamız, her ne olursa olsun muhakkak öğretecek, hayatımıza katacak olumlu bir yönü vardır. Olayın sadece yapılan bir yanlış olduğuna kendimizi inandırdığımızda “ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ – GÜVENSİZLİK – KORKU – ENDİŞE” gibi sorunlara yol açabilir. Ama olumlama yolunu izlersek ; zarar üstüne zarar katmayız.

HATAYI TEKRARLAMAMAK

Hatayı farkedip kendimizi sorgulamazsak, o hataya yine düşeriz. Yukarıda verilen her basamağı sıra sıra çıktığımızda yorulmadan bu noktaya ulaşır ve hatanın telafi edilmesi, tekrarlanmaması ve daha doğru seçimlere ulaşırız.

Fakat, hata tekrarlandıysa bu da herşeyin bittiği nokta asla değil. Herkes hata da yapar tekrarlar da önemli olan konu bunu kısır döngü içine sokmamayı başarmak. Her zaman olan çıkış kapısının kilidi ise “ders çıkartmak”

HATALAR TELAFİ EDİLEBİLİR

Herkes tarafından bilinen bir masal vardır, kalp kırmak ile ilgili ;

Jhon adında 10 yaşında bir çocuk varmış, sürekli kalp kırar, insanları üzer sonra pişman olurmuş. Konuyu öğretmenine açan Jhon konuşma esnasında öğretmenini bile kırmış. Aradan geçen kısa bir zaman diliminde öğretmeninde özür dilemiş. Onu affeden öğretmeni Jhon’a küçük bir tahta ve çiviler vermiş ardından “Sevgili oğlum, sana bunları neden verdiğimi merak ediyorsun değil mi? Senden isteğim şu; çevrenden bir insanı kırdığında bu tahtaya bir tane çivi çakacaksın, tahta dolduğunda seninle bir inceleme yapacağız. Jhon öğretmeninin dediğini uygulayıp tahta dolunca gelmiş, çivileri söken öğretmeni “Her kırdığın kalp tıpkı bu tahta gibi oluyor diyinceJhonherşeyianlayayıp hatalarını tealfi etmeye başlamış”

Olaylardan ders çıkarıp ne kendimizi ne çevremizi üzmememiz gerekir. Çünkü bazı şelerim telafisi yoktur.

  İNSANCA YAŞIYOR MUYUZ ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 50,942.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,656.32
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 185.54
  • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 541.92
  • stellarStellar (XLM) $ 0.416206
  • eosEOS (EOS) $ 4.00
  • moneroMonero (XMR) $ 209.81
  • tronTRON (TRX) $ 0.049447
  • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 1.95
Devamını oku:
Yeni kıdem tazminatı sistemi nasıl olacak?

Bankalar satışa çıkardı! Rayiç bedelin çok altında… İşte o evler

Bloomberg analizi! Türk Lirası gerçek değerinin yüzde 30 altında

Kapat