ROMANOV KOYUN, KUZU MAKİNESİ BESLEMEK MANTIKLI MI ?

Son dönemlerde hayvan yetiştiricilerinin en gözde türü olarak ön plana çıkan Romanov koyunları her iklime karşı dayanıklı bir yapıya sahiptir. Genellikle Rusya ve Ukrayna gibi ülkeler bu cinsin ana vatanı olarak bilinir.

Rusya ya da Ukrayna’da Ovis Aries olarak da bilinen Romanov Koyun ırkı bir seferde 5-7 arası yavru vermesiyle oldukça ün kazanmıştır. Romanov Koyun bakmak isteyenlerin ilgisini çeken bu özel ırk, yetiştiricilik olarak da oldukça dikkat çeken bir türdür ve karlı hayvan bakımı için en ideal cinsten biridir.

Dünya’nın en hızlı üreyen koyun türleri arasında yer alan Romanov Koyunu, Türkiye’ye ilk defa Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin’in izni ile girmiştir. İlk defa İzmir’de bir iş adamının girişimleri ile Türkiye’ye getirilen Romanov koyunu hızlı ve fazla sayıda üremesi ile dikkat çekmesinin ardından diğer girişimcilerin de dikkatini çekmiştir.

Gerek hızlı üremesi, gerek dayanıklı oluşu ve gerekse adaptasyon sorunu yaşamayan Romanov koyunları, hemen hemen her bölgede hızlıca uyum sağlayarak oldukça verimli bir durumu ortaya koymaktadır.

Romanov koyunları tüm dünyada “Kuzu Makinesi” olarak bilinirler ve her doğumda yaklaşık olarak 5 yavru verirler. Rusya’nın İdil Nehri dolaylarında başlanılan bu özel tür, 1980’li yıllarda Kanada ve Amerika’ya da özel izinlerle götürülmüştür.

Aslında ilk başlarda Romanov koyunlarının Rusya dışına çıkarılması yasaktı ve yasaklanan ırklardan bir tanesiydi. Ancak daha sonra Rusya’nın uluslararası ticarette esnekliğe gitmesi ile birlikte özel izinler alınarak Romanov koyunların yurt dışına da gönderilmesinin önü açıldı.

Romanov koyunlar sadece Türkiye’de değil aynı zamanda Amerika, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya gibi ülkelerde de bulunuyor.

Romanov koyunları fiyatları dolar bazından düşünüldüğünde 250-300 dolar gibi rakamlara çıkabiliyor. Bu da getirildiği ülkeden dolayı ithal şirketi masrafı, resmi evrak masrafı ve koyunun kendi ücreti derken bu rakamlara çıkabiliyor.

  İNSTAGRAM İLE AYDA 1000 TL KAZANABİLİRSİNİZ!

Ancak 2020 yılı için doların artması ile birlikte Romanov koyunu da cazibesini yitirmiş durumda. Türkiye’de artan et fiyatları ise diğer taraftan Romanov koyununun namını güncel tutmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 47,043.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,499.47
  • tetherTether (USDT) $ 0.998313
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 174.17
  • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 492.97
  • stellarStellar (XLM) $ 0.400797
  • moneroMonero (XMR) $ 211.12
  • tronTRON (TRX) $ 0.049614
  • eosEOS (EOS) $ 3.66
  • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 1.89
Devamını oku:
Sanayi üretiminde ekim yükselişi

Arsaya yoğun talep

Şirket Ortağına Şirketten Borç Vermek

Kapat