OTO YIKAMA DÜKKANI NASIL AÇILIR?

Oto yıkama dükkanı açmak isteyenlerin şüphesiz ki bir rehbere ihtiyacı var. İşte bu yazımız oto yıkama dükkanı açmak ile ilgili size bir rehber olma niteliği taşımakta.

O zaman vakit kaybetmeden hemen başlayalım;

Kahveler hazır mı ?

Tamam çay da olur…

Oto yıkama dükkanı açmak için bazı belirli kıstaslar bulunur, bunları sırasıyla yerine getirmek gerçekten çok mühimdir. Birincisi sermaye konusudur ki malum o olmadan hiç bir şey olmuyor.

Yani paradan bahsediyoruz.

Sermayeniz hazırsa, kendi bütçenize uygun yer bulmalısınız. Her işin kendine has fiziki bir yere ihtiyaç duymasından mütevellit oto yıkama işini de rezisdansın 28. katında yapamayacağınız için, bu işe uygun bir fiziki yapıya sahip yer olmalıdır.

Daha önce yayınladığımız Oto Yıkama Dükkanı Açmak için gerekli evraklar yazımıza da göz atarak evraklarınızı tamamlayarak başlayabilirsiniz.

Eğer yer buldu ve evraklarınızı da tamamladıysanız, şimdi sıra geldi ürün ve ekipman tedarik etmeye. Hemen şunu belirtmek isteriz ki kendi markanız ile mi hizmet vereceksiniz yoksa bayilik mi alacaksınız bu husus çok önemlidir.

Kendi markanız ile devam edeceksiniz ürün ve ekipman almak için ayrıca bir sermaye harcayacağınızı unutmayın. Piyasada ki kaliteli ürün ve ekipmanları tercih etmelisiniz zira bunu yapmadığınızda müşterileriniz kısa sürede kalitesiz olanı kullandığınız için sizden uzaklaşacaktır.

Bunun içinde piyasadan kalitesi bilinen oto yıkama kimyasalı, jant parlatıcı, torpido parlatıcı gibi kimyasallar satan firmalarla anlaşma sağlayabilir, sanayi tipi oto süpürge, basınçlı oto yıkama makinesi alan yerler ile görüşebilirsiniz. Ancak bunun yanı sıra eğer bayilik almak gibi bir düşünceniz var ise bu ürün ve ekipman sorununuzu çözecektir.

Bir diğer husus ise çevreniz çok önemlidir. Gerek sizi müşterileriniz için gerekse rakipleriniz için çevre araştırmasını çok iyi yapmalısınız. Bulunduğunuz bölgede ki müşterileri iyi analiz etmeli, beklentisinin  düzeyini iyice gözlemlemeli ve anlamlamalısınız.

İnsanların ihtiyaç ve yapıları oturdukları mühitin kültürel yapısına göre değişebilmektedir. Örneğin bazı bölgelerde kaliteli işçilik çok ön planda tutulur ve para önemsizdir. Bazı bölgelerde ise öyle çok kaliteye gerek yoktur ve üç kuruşun hesabını yaparlar… E nasıl yapmasınlar geçim dünyası! Kuruşu hesaplamazsan ay sonu gelince kuruşa muhtaç kalırsın hocam!

Taviz vermemeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi müşteri ile ilişkilerinizdir. İster kaliteye, ister ücretinize baksın bir müşterinin olmazsa olmazı, güler yüzlü bir esnaflık anlayışıdır.

O nedenle müşteri geldiğinde hürmette sınırsız olmalısınız. Mesela pek çok işyeri müşteri geldiğinde ilgilenmeyen, saat dolsun da gideyim diyen personeller yüzünden onlarca müşteri kaybetmektedir.

O nedenle hürmette sınır yok anlayışını benimsemelisiniz!

Bunların peşinden ise kurduğunuz dükkanınızın dekoru, personelin giyimi, temizliği gibi hususlar da çok önemlidir.

Farklı Olun!

Gelelim bir diğer hususa, eğer rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız farklı olmak zorundasınız. Örneğin kampanyalar yaparak  diğer rakiplerinizden farklı çalışmalara imza atabilirsiniz.

Unutmayın ki oto yıkama, araç yıkama gibi dükkanları tercih eden müşterilerin çoğu, profesyonel bir temizlik için sizi tercih ediyor. Sizde onlara profesyonel olduğunuzu kanıtlamalısınız.

Bu müşterilerin bir çoğu da arabalarını çocukları gibi seviyor. İşte bu nedenle titiz olmaları kaçınılmaz olacaktır. Cilalı Şampuan gibi veya sünger ile yıkama gibi ve hatta son dönemlerde moda olan fırçasız yıkama gibi konular müşterilerin dikkatini çekecektir.

Madem zahmet edip www.yedekpara.com sitemize kadar geldiniz, madem zahmet edip bu yazıyı buraya kadar okudunuz size bir tüyo daha verelim. Günümüzde ne yazık ki insanların büyük bir bölümü yoğun çalışıyor.

Bulunduğunuz bölgede ki kalifiye olan müşterilere özel hizmet vermelisiniz. Mesela bir şirket yöneticisinin aracını gidip bizzat siz alarak yıkayıp geri teslim etmeniz, şirkette ki diğer araçları da kazanmanıza olanak sağlayacaktır çünkü bu insanlar yoğunluk sebebiyle araçlarını yıkatma fırsatını çok nadir bulabiliyorlar.

İŞ PLANI HAZIRLAMA

Hepimiz biliyoruz ki plansız, programsız yapılan hiç bir iş fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle sizde oto yıkama dükkanı açmak fikrine gönlünüz razı olduysa planlama yapmak zorundasınız.

Araç başına birim yıkama maliyeti, vergilerinizin hesaplanması, tahmini araç yıkama kapasiteniz, günlük kazanmanız gereken miktar, çalışan maliyeti, muhasebe pazarlama giderleri, malzeme giderleri gibi bir çok hususu tek tek kalem, kalem yazarak bir iş planı hazırlamalısınız ve kendinize hedefler belirlemelisiniz ve her ay bu planları tekrar açıp kontrol etmeli, yola çıktığınız yer ile geldiğiniz yer arasında mukayese yapmalısınız.

PERSONEL SEÇİMİ

Öncelikle bu hususun çok dikkat edilmesi gereken bir husus olduğunu belirtmek isteriz. Özellikle oto yıkama dükkanı açmak fikrine karar verdiyseniz personeliniz sizin aynanızdır ve müşteri onlarda sizi yani firmanızı görecektir.

Özellikle siz işin başında durmayacaksanız gerçekten personel seçimini çok iyi yapmanız gerekmektedir. Müşteri potansiyeline göre personel ihtiyacınız değişebilir ama kaç kişi çalıştığından çok çalışan kişilerin yetenekleri, ne kadar sürede bir araç yıkadıkları, araç yıkarken dalga geçerek, işi savsaklayarak mı yoksa ciddiyetle mi yıkadıkları, müşteriye davranışları çok mühimdir.

Örneğin oto yıkama dükkanı açtınız ve müşterileriniz gelmeye başladı, onların içinde müşterinin aracını kurcalayan en küçük bir detay olan aynasını, koltuğunun duruş şeklini dahi değiştiren personellerden asla müşteriler hoşlanmazlar.

Yani kısaca bulduğun gibi bırak mantığını oturtmalısınız!

KAMERA SİSTEMİ

Oto Yıkama Dükkanı Açmaya karar verdiğinizde bilmelisiniz ki sürekli müşterilerin araçları hareket halinde olacağı için kamera sistemi olmazsa olmazlarınızın başında gelmelidir.

Çünkü müşteriler araçlarını ileri geri manevra ile alırlarken bir diğer müşterinin aracına sürtebilir. Bunu siz fark etmeyebilirsiniz ama daha sonradan başınız ağrıyabilir. Dahası yine sizin personeliniz bu gibi küçük kazalara sebebiyet verebilir, çizebilir, vurabilir veya başka bir şey de olabilir.

İşte bu gibi sorunların önüne geçebilmek için kamera taktırmanız hayati öneme sahiptir.  

REKLAM ÇALIŞMASI

Oto Yıkama Dükkanı açmak için tüm işlemleri tasarladınız ve uygulamaya koyduysanız şimdi sıra geldi reklamasyon çalışmaları yapmaya. Zira yeni bir işletme iseniz müşteri potansiyeliniz hayli düşük olacaktır ve bunun için de ayrıca bir özveri gerektirmektedir.

Rakiplerinizden farklı fiyat politikaları ve seçenekler belirledikten sonra el ilanları, yerel reklamlar, bölgesel sms mesajları gibi pek çok hususta çalışmalar yürütebilir ve reklam çalışması yapabilirsiniz.

  EN ÇOK PARA KAZANDIRAN 5 KOLAY İŞ!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 48,308.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,535.93
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 180.82
  • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 503.11
  • stellarStellar (XLM) $ 0.411334
  • moneroMonero (XMR) $ 213.51
  • tronTRON (TRX) $ 0.050438
  • eosEOS (EOS) $ 3.73
  • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 1.93
Devamını oku:
Drone pazarı hızla 92 milyar dolara ulaşacak

Vmware esxi (ESX) server nedir?

Bitcoin’de yeni tarihi rekor

Kapat