OTO YIKAMA DÜKKANI AÇMAK!

Girişimcilerin en kolay ve en akla yatkın meslek olarak gördükleri oto yıkama dükkanı açmak konusu hakkında elbette bir çok merak edilenler var ve bunların en başında nasıl açılabilir konusu geliyor.

Oto yıkama  dükkanı açmak isteyenlerin aklında ki ikinci soru ise ne kadar kazanırım, oto yıkama dükkanı kazandırır mı ve bu iş karlımı gibi sorular olduğu şüphesiz!

Ayrıca yine günümüzde popüler olan konuların başında da gelen bu meslek dalı, doğru yer bulunarak iyi bir planlama ile karlı bir iş fikrine dönüşebilir. Ancak bunun yanı sıra şunu da belirtmekte fayda var ki eğer işleriniz yolunda giderse ve doğru bir yer bulursanız, üstelik planlamanızı da  doğru yaparsanız iş yoğunluğu bir zaman sonra sizi zora sokabilir.

Zira tatili olmayan haftalar, yoğun mesai saatleri ve sürekli personel sıkıntıları ile uğraşmak da bunun cabası olacaktır. Lakin pes etmeyin zira her işin zorluğu olduğu gibi bu meslek dalının da zorluğu olacağı muhakkaktır.

Peki, gelelim asıl sorunun cevabına; Oto yıkama dükkanı nasıl açılır?

Birincisi uygun bir yer bulmak zorundayız. Bu iş için uygun görülen geniş metrekare hacmine sahip yerler olacaktır. Uzmanların bu iş kolu için önerdiği metre kare ise 300-400 m2 civarındadır.

Ayrıca bulacağımız bu yer elbette ki araçların giriş çıkışı için uygun bir halde olmalı, bodrum dükkanına oto yıkama kurup “dayı şu arabayı merdivenlerden bi indiriverde yıkayalım” diyemeyeceğinize göre araçların çok rahat girip çıkabileceği ve manevra kabiliyetine müsait bir yer olması bir nevi zorunluluktur.

Diyelim ki m2 bazında uygun bir yer buldunuz, daha sonra ise bulduğunuz yerde ilk önce bir ofis ve müşteri bekleme bölümleri bu işin olmazsa olmazıdır.

Daha bitmedi gel gel 🙂 Hemen kaçmak yok!

Yine oto yıkama dükkanı, oto yıkama işyeri açmak isteyenler için en elzem bölümlerden bir tanesi depo olmasıdır ki bu bölüm gerçekten de bu iş kolu için hayati öneme sahiptir.

Bunların yanı sıra personel için bir dinlenme bölümü olursa iyi olacaktır çünkü siz kadim Mısır kralı Tutankamon değilsiniz ve onlara “çalış köle” diyemeyeceğiniz için dinlenmelerine müsaade etmelisiniz.

Boş zamanlarını geçirebileceği, temiz bir ortamda yemeklerini yiyebileceği bir yere ihtiyacınız olacağı aşikardır. Bu sorunu günümüzde hızlıca ve basitçe prefabrik tarzı yapılar ile çözmek mümkündür.

Örneğin bir konteynırı hem ofis hem dinlenme bölümü yapabilirsiniz veya müşteri bekleme bölümü yapabilirsin. İçi komple olan konteynırı pimapen veya alçıpan ile bölebilir böylelikle bir konteynır ile iki hizmeti aynı anda sunmuş olursunuz.

Tüm bunları tasarladıktan sonra çevre analizi yapmak zorundasınız. Rakiplerinizi gezmeli, hangi hizmeti, kaç paraya satıyorlar, hizmet verirken nasıl veriyorlar, müşteri ilişkileri nasıldır gibi soruların cevaplarınızı aramalısınız. Kısaca rakipleri iyi tanımalısınız çünkü rakiplerin günde kaç araba yıkadıkları dahi çok mühimdir.

İşlek bir yerde olması elbette ki böyle bir işletmenin en büyük önemsediği husus olmalıdır. Ancak işleklikten kasıtta sürekli vızır vızır geçen araçlar değildir. Örneğin 120-150 km ile geçen araçların size hiç bir faydası olmayacaktır çünkü bu araçların büyük çoğunluğu o hızda sizi fark etmeyecektir bile.

Yani o hızda ki bir bölgede ancak elinize çekirdek alır, geçen araçları sayarak çekirdek çitlersiniz. Yanına birde menengiç kahvesi güzel gider bizden söylemesi….

Doğru olan ise azami 60-70 Km hızla geçen bir araç trafiği olan bölgenin tercih edilmesidir çünkü bu araç trafiğinde sizin tabelanızı okuma şansları, geçerken dükkanınıza göz atma durumları çok rahat olacaktır ve bu da size büyük bir artı kazandıracaktır.

Bunlarda tamamsa son olarak şöyle bir belediyenin yolunu tutmalı, bölgeye oto yıkama dükkanı açmak için ruhsat verilip verilmediğini öğrenmelisiniz.

Oto yıkama dükkanı açmak içinse maliyet açısından durum değişkenlik gösteriyor. Zira sadece kendiniz çalışmaya başlayacaksanız bu rakam en azami 15-30 Bin arasında değişebiliyor.

Ancak biraz daha büyük oynayım 3-5 personelim ve daha fazla kapasitem olsun diyorsanız ve çok daha göz alıcı ve teferruatlı bir hizmet vereyim diyorsanız kesenin ağzını açacaksınız.

İşte o keseden çıkacak miktar ise 80-200 Bin arasında değişebiliyor. Keseler açıldıysa, planlar yapıldıysa şu yazımıza göz atarak resmi evrakları da tamamlamanızı öneririz.

Hadi kolay gelsin 🙂

  İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ile Ayda 4 Bin TL Kazan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 48,758.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,530.57
  • tetherTether (USDT) $ 1.01
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 179.99
  • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 498.49
  • stellarStellar (XLM) $ 0.404906
  • moneroMonero (XMR) $ 210.14
  • tronTRON (TRX) $ 0.050968
  • eosEOS (EOS) $ 3.74
  • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 1.88
Devamını oku:
İNSANCA YAŞIYOR MUYUZ ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli asgari ücret açıklaması

BU YÖNTEMLERLE HEMEN İNSTAGRAMDAN PARA KAZANIN!

Kapat