KENDİNE NE KADAR GÜVENİYORSUN? BU YAZI İLE SORGULA!

Değerli dostlarım merhaba,  

Dostlarım; Kişi, doğduğu andan itibaren hayat tecrübeleri yaşamaya ve bu tecrübelerin sonunda başarılar ya da yenilgiler tatmaya başlar. Çocukken bir kanepeye tek başına çıkabilmenin ve anne-babadan aferin almanın tadını yaşadığı gibi okulda “matematik” dersinde bir türlü başarılı olamama nedeniyle hissedilen bir yenilginin ağırlığı da olabilir. 
Büyüdükçe hayatın her alanında yaşadığımız tecrübeler sonucu eğer belirli başarılar elde edip, yetenekler geliştirmişsek kendimize olan bakış açımız olumlu hale geliyor, kendimizi hayat karşısında giderek daha yeterli görmeye başlıyoruz. Bu durum özellikle çevredeki insanların övgüleri, takdirleri ile daha da güçleniyor ve adına “özgüven” dediğimiz duygu doğuyor ve gelişiyor.

 Ya da tam tersi oluyor. Başarısızlıklıklar, yenilgiler, çevrenin eleştirileri, kişide yetersizlik duygusuna ve özgüven eksikliğine yol açıyor.
Güvensizlik ve düşük özsaygı halleri, birbirleri ile doğrudan ilişkili durumlar. Pek çok insan bir tür diken üstünde hayat yaşıyor, yolunda oldukça dikkatli yürüyor, hata yapmaktan, düşmekten ve hor görülmekten korkuyor. İnsan, kendini hayatta başarısız hissettiğinde, aradığı mutluluğa ulaşması tam anlamıyla imkansız aslında.

Güvensizlik ve düşük özsaygı arasındaki bağlantının arkasında olma eğiliminde olan faktörlerin ötesinde, kendi iç dünyanızdaki diyalogların bu konu ile ne kadar da alakalı olduğunu unutmak oldukça kolay. 
Bu dünyada, kendi iç dünyanızda yürüttüğünüz monologlar, her zaman için nazik ve şefkatli olmalı ve olumluya odaklanmalı. Aksi takdirde, kendi kendinize yaptığınız konuşmalar, zihinsel sağlığınızı yavaş yavaş tüketecektir.

Aslında düşük benlik saygısı, anksiyete ve depresyon gibi birçok psikolojik rahatsızlığa da yol açabiliyor.

Düşük benlik saygısının temel nedeni genellikle çocukluğunuzda ve yetiştirilme şeklinizde yatar. Güvensiz bağlarınız ve yetersiz duygusal desteğiniz varsa veya aşırı talepkar ebeveynleriniz varsa, veya daha kötüsü taciz gibi travmatik şeylere uğradıysanız, güvensiz bir yetişkin olabilirsiniz.

  FARKINDALIĞINI ARTIRMAK MI İSTİYORSUN? BU YAZI TAM SANA GÖRE!

Çoğu insan, düşük benlik saygısı olan bireylerin kararsız, uysal ve utangaç olduğuna inanır. Bu bazen doğru olsa da, düşük benlik saygısı saldırgan ve hatta narsist kişiliklere de yol açabiliyor. Kişi kusurlarının ve zayıflıklarının farkına vardığında, bazen kendisini korumak için savunma mekanizmaları geliştirir ve bu boşlukları saldırganlıkla da doldurmaya çalışır.

Güvenin ve öz saygının sağlam temellerinden yoksun olduğunuzda, hayatınızın tüm bu yönleri sarsılıyor. Ayrıca, göz önünde bulundurulması gereken inkar edilemez başka bir gerçek daha var: 
Dünya bu şekilde hisseden insanlara karşı çok da iyi ya da pek kibar değil. Güvensiz bir çocuk genellikle okulda zorbalığın ve istismarın kurbanı oluyor. Kendilerini savunamayan yetişkinler, özsaygılarını büyük oranda fazlasını etkileyen, birbirine bağımlı ilişkilere girme riskini taşıyorlar.

Öz saygınızı bir gecede “düzeltemezsiniz”, özellikle de travmatik bir çocukluğun yükünü taşıyorsanız, yıllarca işyerinde mobbingin kurbanı olduysanız veya birbirine bağımlı bir ilişkinin sonuçlarını yaşıyorsanız. 
Ancak, kendinizi daha iyi hissetmek adına oldukça faydalı bazı adımlar atabileceğiniz için, bu konudaki umudunuzu hiçbir zaman kaybetmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 48,865.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,537.75
  • tetherTether (USDT) $ 1.00
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 180.58
  • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 496.84
  • stellarStellar (XLM) $ 0.405784
  • moneroMonero (XMR) $ 204.52
  • tronTRON (TRX) $ 0.050232
  • eosEOS (EOS) $ 3.73
  • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 1.87
Devamını oku:
Avrupa’da o ülkede nakit para tarih oluyor! Dijital para 2022’de hayata geçirilecek

BORSA DA PARA KAZANMAK! ACEMİ YATIRIMCI HATALAR! BUNLARI YAPMAYIN!

KOLAY PARA KAZANDIRAN İŞLER! SİZDE HEMEN PARA KAZANMAYA BAŞLAYIN!

Kapat