Amazon Türkiye büyük ceza yedi ! Türkiye’den çekiliyor mu ?

Dünya’da en büyük online alışveriş devlerinden biri olan Amazon bir süre önce faaliyetlerini ülkemizde de yürütmek için Amazon Türkiye ismi ile hizmet vermeye başladı. Türkiye’de ki faaliyetlerinde büyükçe bir depo ile hizmete başlayan Amazon elbette ki Amerika’da verdiği hizmet gibi indirimler ve fırsatlar şuan için sunamıyor.

Tabi ki bu durum sistemin oturması ile alakalı ancak Amazon Türkiye sorumlularının da çok yoğun ve ılımlı çalışma politikası ve yardımcı olmaya çalışmaları göz doldurmaya yetiyor. Amazon.com.tr sitesi üzerinden hizmet veren firma aynı zamanda kullanıcıların www.amazon.com.tr yazarak da ulaşabileceği bir platform.

Bu dünya d evi firmanın Türkiye’ye gelmesi ile Türkiye’de ki ortak pazar satıcıları da oldukça sevinmişti. Ancak bir idda ortaya atıldı ve deyim yerindeyse ortalık karıştı. İddialara göre Kişisel Verileri Koruma Kurulu, ani bir karar alarak Amazon Turkey Perakende Hizmetleri Ltd. Şti. hakkında birden fazla ihlal tespit etmiş ve bu ihlaller sebebiyle büyük bir para cezasını ödemeye mahkum etmişti şirketi.

Elbette bu iddiaların sosyal medya da bir anda çığ gibi büyümesi ve bir çok kuruluşun  ve haber sitesinin de bu haberi yayması ile birlikte ortalık toz duman olmuştu. Önce iddialar yalanlandı ve gerçeği yansıtmadığına yönelik söylemler ortalıkta dolaştı.

Ancak daha sonra anlaşıldı ki haberin tümü doğruydu ve Amazon Türkiye 1.200.000 (eski paraya göre 1 Trilyon 200 milyar) para cezasına çarptırılmıştı. Bu kadar yüksek bir rakamın ceza olarak kesilmesi elbette ki ciddi tepkilere sebep oldu ve hatta bazı firmalar bunun adaletsiz olduğunu, bunu yaparak Amazon gibi dünya devinin Türkiye’den çekileceğine dair bir çok söylemi dillendirdi.

Ancak Amazon şirketinin genel yapısına bakıldığında bu para elbette ki çok küçük bir para olarak görülecektir. Lakin Amazon’un ülkeler üzerinden operasyon yürütmesi açısından düşünüldüğünde ise bu paranın ciddi bir para olduğunu varsayabiliriz.

  EFT yaparken dikkat! Borçlarla ilgili Yargıtay'dan önemli karar

Elbette ki Amazon’un suçlamaları kabul ederek buyurun size istediğiniz para demeyeceğini bir çoğumuz biliyoruz. Umarız bu Amazon Türkiye ‘nin faaaliyetlerini sonlandırmasına yol açmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • bitcoinBitcoin (BTC) $ 48,582.00
  • ethereumEthereum (ETH) $ 1,533.82
  • tetherTether (USDT) $ 0.999110
  • litecoinLitecoin (LTC) $ 179.42
  • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 493.32
  • stellarStellar (XLM) $ 0.402603
  • moneroMonero (XMR) $ 202.22
  • tronTRON (TRX) $ 0.049939
  • eosEOS (EOS) $ 3.70
  • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 1.88
Devamını oku:
2021’de ekonomi nasıl olacak? Fitch’ten kritik ‘Türkiye’ değerlendirmesi

KENDİNE NE KADAR GÜVENİYORSUN? BU YAZI İLE SORGULA!

Yükselişini sürdürüyor! Bir tanesinin fiyatı dudak uçuklatıyor

Kapat